Kullanım Videoları sayfamızı incelediniz mi? PratiXRM hakkında en faydalı eğitim videolarına ulaşmak için tıklayınız.

Muhasebe

Hesaplar Nedir?


Hesaplar, Kasa ve Banka Hesaplarınızı takip edebilmeniz amacıyla oluşturulmuş bir modüldür. Bu bölümü sağlıklı bir şekilde kullanabilmek için her hesabınız için sabit bir para birimi belirlemeniz gerekiyor. Örneğin Kasa Hesabınız TL ise, sadece TL bazında işlemlerinizi kaydedebilirsiniz. Kasa hesabınızı açtıktan sonra para birimi bazında para giriş ve çıkışlarınızı rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.


Hesap Hareketleri nedir?


Seçim yaptığınız Kasa veya Banka Hesabı üzerinden yapılan tüm para giriş ve çıkışlarının kontrol edildiği modülümüzdür. Yeni Hesap Hareketi bölümünden yaptığınız işlemler, herhangi bir Borç, Alacak, Tahsilat ve Ödemeyle ilişkilendirilmemektedir. Bu bölümü basit bir Kasa Defteri gibi düşünebilirsiniz. Eğer ilgili işlemin herhangi bir Borç, Alacak, Tahsilat, Ödemeyle ilişkilendirilmesi istiyorsanız bu işlemi ilgili modülün altından yapmanız ve ilişkilendirilmesi istediğiniz kaydı seçmeniz gerekmektedir.


Para Transferi nedir?


Aynı para birimine ait iki hesabınız arasında (Kasa veya Banka Hesabı) para transferi yapmanızı sağlayan modülümüzdür. Yaptığınız işlemin detaylarını Hesap Hareketleri bölümünden inceleyebilirsiniz.


Borçlar nedir?


Ürün veya Hizmet tedariği yaptığınız Tedarikçi bazında Borçlarınızı kayıt edebildiğiniz modülümüzdür. Bu bölümü sağlıklı bir şekilde kullanabilmek için öncelikle ürün/hizmet aldığınız tüm Tedarikçleri, Tedarikçiler Modülü üzerinden sisteme kaydetmelisiniz. Daha sonra Yeni Borç bölümüne girerek tedarikçi bazında tüm borçlarınızı sisteme kayıt edebilirsiniz. Kaydettiğiniz Vade Tarihinde PratiXRM hatırlatma servisi size bu borcunuzu hatırlatacaktır. Ayrıca ilgili tedarikçinin detay sayfasına girdiğinizde kayıt edilmiş bağlantılı Borç kayıtlarını listeleyebilirsiniz.


Alacaklar nedir?


Ürün veya Hizmet verdiğiniz/sattığınız Şirket bazında Alacaklarınızı kayıt edebildiğiniz modülümüzdür. Bu bölümü sağlıklı bir şekilde kullanabilmek için öncelikle ürün/hizmet sattığınız tüm Şirketleri, Şirketler Modülü üzerinden sisteme kaydetmelisiniz. Daha sonra Yeni Alacak bölümüne girerek şirket bazında tüm alacaklarınızı sisteme kayıt edebilirsiniz. Kaydettiğiniz Vade Tarihinde PratiXRM hatırlatma servisi size bu alacağınızı hatırlatacaktır. Ayrıca ilgili şirketin detay sayfasına girdiğinizde kayıt edilmiş bağlantılı Alacak kayıtlarını listeleyebilirsiniz.


Tahsilat nedir?


Tahsilat, Sisteminizde kayıtlı olan bir Hesabınıza (Kasa veya Banka Hesabı) ve Şirket bazında Para Girişi kayıt edebileceğiniz modülümüzdür. Yaptığınız işlemin detaylarını Hesap Hareketleri bölümünden takip edebilirsiniz.


Ödeme nedir?


Ödeme, Sisteminizde kayıtlı olan bir Hesabınızdan (Kasa veya Banka Hesabı) ve Tedarikçi bazında Para Çıkışı kayıt edebileceğiniz modülümüzdür. Yaptığınız işlemin detaylarını Hesap Hareketleri bölümünden takip edebilirsiniz.


Çekler nedir?


Piyasadan aldığınız veya piyasaya verdiğiniz çekleri; Çek Numarası, İşlem Tarihi, İşlem Numarası, Tutar ve Para Birimi bazında kayıt edebileceğiniz bölümdür. PratiXRM hatırlatma servisi Vade Tarihlerinde ilgili çekin hatırlatmasını otomatik olarak yapacaktır.

PratiXRM'i 30 gün ücretsiz kullanın!

Kredi kartı gerekmeden ücretsiz deneyin, memnun kalırsanız abone olun.